.

Deri Ürünlerin Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar3680   Kez Okundu 18   Ağu   2021 Gündem 0   Yorum

Deri ürünlerinizin uzun ömürlü olması için aşağıdaki kullanım koşullarına dikkat ediniz.


DERİ KULLANIMINDA DİKKAT EDİLECEK  HUSUSLAR
-Deri direkt güneş ışınlarından ve yüksek ısı-ışık yayan spotlardan korunmalıdır.Tüm deriler güneş ışığından ve kuvvetli spot ışıklardan etkilenir. Kurur, solar ve çatlar. Bunları önlemek için direkt güneş ışığı alan yerlere ( pencere önleri vb.) ve güçlü spot ışıkların altına deri eşyalarınızı koymayınız.
-Deri ile döşeli ürünler, ısı kaynaklarından (soba, radyatör, şömine vb.) en az 50 cm uzağa koyulmalıdır.Aksi takdirde deri fazla nem kaybederek  sertleşebilir ve çatlayabilir.
-Minder uçları veya mobilyanın kollarının veya köşe kısımlarının oturma bölümü olarak kullanılması aşınmalara sebep olabilir.
-Sert nesneler; anahtar, oyuncak, mücevher, toka vs. ile temas deri üzerinde göze hoş görünmeyen izler bırakabilir.
-Evcil hayvanların deri eşyalarla doğrudan teması engellenmelidir. Tırnakları ile deride tahribat yapabilir ve ayrıca salya da deriye zarar verip leke oluşturabilir.
-Deri ürünler, uzun süre naylon ambalajlarda ve rutubetli ortamlarda  saklanmamalıdır.
DERİ TEMİZLİĞİ
-Deri temizliğinde saf sabunlu su ile nemlendirilmiş yumuşak bir bezle ve dairesel hareketlerle lokal olarak değil tüm yüzeyin temizlenmesi gerekmektedir. Kuru yumuşak bir bezle de tozu alınabilir. Ancak her silinme derideki yağ oranını azaltacağından belli bir zaman sonra çatlama ve kırılmalar meydana gelebilecektir.
-Anilin, Semi Anilin, Rustik, Pull-up, El Boyama ve Vejetal işlentili deriler ile süet ve  nubuk; örtülmüş  boyalı derilere  göre daha  hassas  ürünlerdir. Bu  ürünlerin  bakım ve temizliğine daha fazla  önem  verilmelidir.
-Deri temizliğinde kesinlikle deterjan, solvent bazlı alkol içeren temizlik malzemeleri, leke sökücüler, tiner, kolonya, aseton, çamaşır suyu vb.  kimyasal maddeler kullanılmamalıdır.
-Deri ürünlerin daha uzun ömürlü olması ve üzerinde çatlamaların meydana gelmemesi için koruyucu bakım setleri ile 3 ayda bir temizlenmeli ve bakımlarının yapılması gerekmektedir.
-Temizlik esnasında deri eşyanın elektrik süpürgesi, sert fırça gibi tahrip edici malzemeler kullanılmaması gerektiği  gibi  deri ile deri eşyanın  silinmesi de yanlış  bir  uygulamadır. 
-Mürekkep ruj gibi özellikli lekelerin temizliği oldukça  zor  ve leke taze iken daha  iyi  sonuçlar  verebildiği  için hemen temizlikle  ilgili firmalar veya  buna  yönelik  özel  temizlik  ürünlerinin  teminine  başvurulmalıdır. 
-Deri ürünün yanlışlıkla çok ıslanması durumunda uzun süreli oda ısısında kurutulması gerekmektedir. Aksi takdirde deri fazla nem kaybederek sertleşir ve çatlayabilir.
-Yukarıdaki temizlik ve kullanım detaylarına uyulmadan  kullanılan deri mobilyalar ve ürünün döşenmesi ve taşınması vb. esnasında oluşabilecek olumsuzluklar garanti kapsamı dışındadır.